Månadsmöte med Aktiva Seniorer Skövde

 

I tisdags genomförde Aktiva Seniorer Skövde återigen ett månadsmöte efter uppehåll pga Corona. Föreningens ordförande Lilian NIlsson hälsade välkommen och därefter följde information från föreningens kommittéer om kommande aktiviteter som promenader,  boule, bowling, cirklar, resor och konserter. Mötet lockade 70 deltagare och hölls på Saga biografen i Skövde.

Dagens föredragshållare var Gunn Haglind som målande berättade under rubriken, Mitt Afrika-Mitt i Afrika. Gunn tog oss med på en svindlande resa mitt i Afrika. Vi fick ta del av livsvillkor, korruption och ekonomisk utsugning men också av ett färgglatt vardagsliv präglat av kultur, tradition, humor och värme bl a i form av sång och dans.

De kommande månadsmötena kommer att genomföras på Arena Skövde,  mer information om detta och planerade aktiviteter finns på föreningens hemsida.